AKDENİZ Ü. logosu
Program Kodu 100790419

Latin Dili ve Edebiyatı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Antalya · Konyaaltı
→ Talep stabil

Talep yıllardır dengeli, belirgin değişim yok.

DİL Devlet Örgün Öğretim Türkçe Ücretsiz 7 yıldır açık
Bölüm öğretim kadrosu: Doç. Dr. 4
2025 Taban Puanı
350,42
2025 Başarı Sırası
42.956
2026 Kontenjanı
20

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 — — 20
2025 350,42 42.956 30
2024 347,46 48.248 30
2023 349,59 50.292 30
2022 333,04 48.982 30

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'19
%100
'20
%100
'21
%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 9 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

289
Tercih eden aday
17
1. sırasına yazan
%5,9
78
İlk 3 tercihine yazan
%27

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
1982
Kuruluş
44 yıllık
63.766
Öğrenci
24
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İlçe · 2026
1+1 28.235 ₺ 2+1 36.945 ₺ 3+1 45.000 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 38. üniversite

Özel Kontenjanlar

1
Okul Birincisi
—
Şehit-Gazi Yakını
—
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Özel Koşullar

  • Yabancı Dil Sınavına; Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça veya İngilizce dillerinin herhangi birinden girmek gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

› AKDENİZ Ü. Latin Dili ve Edebiyatı 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 350,42, başarı sıralaması 42.956.

› AKDENİZ Ü. Latin Dili ve Edebiyatı kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 20 kişidir.

› AKDENİZ Ü. Latin Dili ve Edebiyatı hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program DİL puan türü ile tercih edilir.

› AKDENİZ Ü. Latin Dili ve Edebiyatı ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

› AKDENİZ Ü. Latin Dili ve Edebiyatı eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili Türkçe.

› AKDENİZ Ü. Latin Dili ve Edebiyatı okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 1 kişidir.