AKDENİZ Ü. logosu
Program Kodu 100790672

Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce)

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Antalya · Konyaaltı
EA Devlet Örgün Öğretim İngilizce Ücretsiz 1 yıldır açık
Bölüm öğretim kadrosu: Dr. Öğr. Üyesi 3
2025 Taban Puanı
335,86
2025 Başarı Sırası
170.747
2026 Kontenjanı
20

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 20
2025 335,86 170.747 30
2024
2023
2022

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'25

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
1982
Kuruluş
44 yıllık
63.766
Öğrenci
24
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İlçe · 2026
1+1 28.235 ₺ 2+1 36.945 ₺ 3+1 45.000 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 38. üniversite

Özel Kontenjanlar

1
Okul Birincisi
Şehit-Gazi Yakını
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Özel Koşullar

  • Bu programa kayıt yaptıran ve yabancı dil hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir. Hazırlık sınıfında başarısız olarak programdan ilişiği kesilen öğrenciler, varsa kendi yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa kayıt yaptırabilirler. Ancak bu öğrenciler, talep etmeleri durumunda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere kayıt yaptırdığı yıl itibarıyla, öğrencinin YKS puanlarından ilgili olan puanı, yerleştirileceği programa kayıt yaptırmak için aranan taban puanından düşük olmaması şartıyla öğretim dili Türkçe olan programlardan birine merkezî olarak yerleştirilebilirler.
  • Öğretim dili İngilizce'dir.
  • Bu programda “Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları” adı altında ortak programa öğrenci alınmaktadır. Programda Turizm İşletmeciliği ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı eğitimi verilecektir. Programda Zorunlu İngilizce Yabancı Dil Hazırlık sınıfı eğitimi verilecek olup hazırlık eğitiminin içeriği ile ayrıca verilecek diğer eğitimler yükseköğretim kurumları tarafından belirlenecektir. Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik" hükümleri uygulanacaktır. Programa kayıt yaptıran öğrenciler üçüncü sınıfın birinci dönemi başında tercihlerine göre Turizm İşletmeciliği veya Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programından birinde eğitim almaya devam edeceklerdir. Öğrencilere mezuniyeti hak elde etmeleri durumunda tercihleri doğrultusunda devam ettikleri program adına göre diploma düzenlenecektir. Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında öğrenciler ikinci ve üçüncü sınıfın bahar ve yaz dönemleri ile dördüncü sınıfın bahar döneminde belirlenen turizm tesislerinde (otellerde) işletmede mesleki eğitim alacaklardır. İşletmede mesleki eğitim süresince öğrencilere net asgari ücretin en az 2/3'ü kadar ücret verilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

AKDENİZ Ü. Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce) 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 335,86, başarı sıralaması 170.747.

AKDENİZ Ü. Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce) kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 20 kişidir.

AKDENİZ Ü. Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce) hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program EA puan türü ile tercih edilir.

AKDENİZ Ü. Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce) ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

AKDENİZ Ü. Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce) eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili İngilizce.

AKDENİZ Ü. Turizm ve Gastronomi Yönetimi Programları (İngilizce) okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 1 kişidir.