AKSARAY Ü. logosu
Program Kodu 100810144

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ Aksaray · Merkez
↘ Talep geriliyor

Talep gerilemiş; bu yıl son yılların en kolay girilen hâli.

SÖZ Devlet Örgün Öğretim Türkçe Ücretsiz 8 yıldır açık
Bölüm öğretim kadrosu: Prof. Dr. 4 · Doç. Dr. 3 · Dr. Öğr. Üyesi 1
2025 Taban Puanı
306,24
2025 Başarı Sırası
209.829
2026 Kontenjanı
32

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 32
2025 306,24 209.829 40
2024 349,68 141.030 50
2023 351,68 105.080 50
2022 350,88 108.280 50

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'18
%100
'19
%100
'20
%100
'21
%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 10,3 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

534
Tercih eden aday
20
1. sırasına yazan
%3,7
69
İlk 3 tercihine yazan
%12,9

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
2006
Kuruluş
20 yıllık
19.713
Öğrenci
21
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İlçe · 2026
1+1 11.000 ₺ 2+1 14.444 ₺ 3+1 17.068 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 174. üniversite

Özel Kontenjanlar

1
Okul Birincisi
Şehit-Gazi Yakını
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Özel Koşullar

  • Bir mesleğe yönelik program uygulayan lise veya dengi meslek okulu çıkışlı adayların bu programla ilgili tercihlerini belirlemeden önce Tablo-6'yı dikkatle incelemeleri gerekir.
  • Öğretmenlik programlarına (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil.); programın, yerleştirme puan türünde başarı sırası 300 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır.). Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır (genel kontenjan ve diğer kontenjan türleri dâhil.).
  • Bu programı ilk 5 tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan "MEB" sütunda belirtilen kadarına Milli Eğitim Bakanlığınca burslu statüde destek sağlanacaktır. Bu konudaki Milli Eğitim Bakanlığının duyurusu bu kılavuzun ileri sayfalarında yer almaktadır. (Ek yerleştirmede geçerli değildir.)

Sıkça Sorulan Sorular

AKSARAY Ü. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 306,24, başarı sıralaması 209.829.

AKSARAY Ü. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 32 kişidir.

AKSARAY Ü. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program SÖZ puan türü ile tercih edilir.

AKSARAY Ü. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

AKSARAY Ü. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili Türkçe.

AKSARAY Ü. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 1 kişidir.