MUŞ ALPARSLAN Ü. logosu
Program Kodu 107810195

Türk Dili ve Edebiyatı

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ Muş · Merkez
SÖZ Devlet Örgün Öğretim Türkçe Ücretsiz 8 yıldır açık ✓ FEDEK akredite
Bölüm öğretim kadrosu: Prof. Dr. 2 · Doç. Dr. 3 · Dr. Öğr. Üyesi 6
2025 Taban Puanı
237,20
2025 Başarı Sırası
783.156
2026 Kontenjanı
30

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 30
2025 237,20 783.156 30
2024 266,81 684.143 30
2023 248,55 828.937 80
2022 248,53 835.371 80

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'18
%100
'19
%100
'20
%50
'21
%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 19,8 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

633
Tercih eden aday
31
1. sırasına yazan
%4,9
78
İlk 3 tercihine yazan
%12,3

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
2007
Kuruluş
19 yıllık
13.936
Öğrenci
22
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İlçe · 2026

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 187. üniversite

Özel Kontenjanlar

1
Okul Birincisi
Şehit-Gazi Yakını
1
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Sıkça Sorulan Sorular

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 237,20, başarı sıralaması 783.156.

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 30 kişidir.

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program SÖZ puan türü ile tercih edilir.

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili Türkçe.

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 1 kişidir.

MUŞ ALPARSLAN Ü. Türk Dili ve Edebiyatı 34 yaş üstü kadın kontenjanı var mı?

Evet, 34 yaş üstü kadın kontenjanı 1 kişidir.