TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. logosu
Program Kodu 107910061

Makine Mühendisliği

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ Tekirdağ · Çorlu
→ Talep stabil

Talep yıllardır dengeli, belirgin değişim yok.

SAY Devlet Örgün Öğretim Türkçe Ücretsiz 8 yıldır açık
Bölüm öğretim kadrosu: Prof. Dr. 5 · Doç. Dr. 3 · Dr. Öğr. Üyesi 2
2025 Taban Puanı
351,07
2025 Başarı Sırası
172.234
2026 Kontenjanı
50

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 50
2025 351,07 172.234 50
2024 318,40 212.455 65
2023 336,29 218.586 60
2022 314,72 251.726 60

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'18
%100
'19
%100
'20
%100
'21
%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 20,5 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

1
Tercih eden aday
36
1. sırasına yazan
%2.622
121
İlk 3 tercihine yazan
%8.812,8

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
2006
Kuruluş
20 yıllık
30.952
Öğrenci
27
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İl · 2026
1+1 18.000 ₺ 2+1 18.750 ₺ 3+1 24.137 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 116. üniversite

Özel Kontenjanlar

2
Okul Birincisi
Şehit-Gazi Yakını
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Özel Koşullar

  • Mühendislik programlarına (Orman, Ziraat, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Biyosistem Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil.); programın, yerleştirme puan türünde başarı sırası 300 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır.). Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır (genel kontenjan ve diğer kontenjan türleri dâhil.).

Sıkça Sorulan Sorular

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. Makine Mühendisliği 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 351,07, başarı sıralaması 172.234.

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. Makine Mühendisliği kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 50 kişidir.

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. Makine Mühendisliği hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program SAY puan türü ile tercih edilir.

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. Makine Mühendisliği ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. Makine Mühendisliği eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili Türkçe.

TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL Ü. Makine Mühendisliği okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 2 kişidir.