İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA logosu
Program Kodu 111610449

İngilizce Öğretmenliği (İngilizce)

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA İstanbul · Büyükçekmece
→ Talep stabil

Talep yıllardır dengeli, belirgin değişim yok.

DİL Devlet Örgün Öğretim İngilizce Ücretsiz 8 yıldır açık ✓ EPDAD akredite
Bölüm öğretim kadrosu: Doç. Dr. 1 · Dr. Öğr. Üyesi 9
2025 Taban Puanı
444,44
2025 Başarı Sırası
7.678
2026 Kontenjanı
45

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 45
2025 444,44 7.678 50
2024 450,25 8.635 50
2023 448,27 11.298 60
2022 447,73 9.951 60

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'18
%100
'19
%100
'20
%100
'21
%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 28,8 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

1
Tercih eden aday
140
1. sırasına yazan
%9.364,5
451
İlk 3 tercihine yazan
%30.167,2

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
2018
Kuruluş
8 yıllık
32.091
Öğrenci
16
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İlçe · 2026
1+1 20.750 ₺ 2+1 27.000 ₺ 3+1 35.455 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 49. üniversite

🌍 Dünya sıralaması: THE 1001-1200 ARWU 801-900

Özel Kontenjanlar

2
Okul Birincisi
Şehit-Gazi Yakını
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Özel Koşullar

  • Bir mesleğe yönelik program uygulayan lise veya dengi meslek okulu çıkışlı adayların bu programla ilgili tercihlerini belirlemeden önce Tablo-6'yı dikkatle incelemeleri gerekir.
  • Öğretim dili İngilizce'dir.
  • Öğretmenlik programlarına (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil.); programın, yerleştirme puan türünde başarı sırası 300 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir (Ek puansız yerleştirme puanının başarı sırası dikkate alınır.). Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır (genel kontenjan ve diğer kontenjan türleri dâhil.).
  • Bu programı ilk 5 tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan "MEB" sütunda belirtilen kadarına Milli Eğitim Bakanlığınca burslu statüde destek sağlanacaktır. Bu konudaki Milli Eğitim Bakanlığının duyurusu bu kılavuzun ileri sayfalarında yer almaktadır. (Ek yerleştirmede geçerli değildir.)
  • Yabancı dil sınavına İngilizceden girmek zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 444,44, başarı sıralaması 7.678.

İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 45 kişidir.

İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program DİL puan türü ile tercih edilir.

İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili İngilizce.

İSTANBUL Ü.-CERRAHPAŞA İngilizce Öğretmenliği (İngilizce) okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 2 kişidir.