ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. logosu
Program Kodu 111710175

Türk Dili ve Edebiyatı

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ Ankara · Yenimahalle
→ Talep stabil

Talep yıllardır dengeli, belirgin değişim yok.

SÖZ Devlet Örgün Öğretim Türkçe Ücretsiz 8 yıldır açık
Bölüm öğretim kadrosu: Prof. Dr. 21 · Doç. Dr. 5 · Dr. Öğr. Üyesi 10
2025 Taban Puanı
352,62
2025 Başarı Sırası
52.958
2026 Kontenjanı
30

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 — — 30
2025 352,62 52.958 30
2024 390,47 44.671 30
2023 359,29 84.859 80
2022 356,92 91.815 80

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'18
%100
'19
%100
'20
%100
'21
%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 40 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

1
Tercih eden aday
88
1. sırasına yazan
%6.880,4
282
İlk 3 tercihine yazan
%22.048,5

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
2018
Kuruluş
8 yıllık
29.325
Öğrenci
25
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İlçe · 2026
1+1 31.091 ₺ 2+1 31.765 ₺ 3+1 31.773 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 137. üniversite

Özel Kontenjanlar

1
Okul Birincisi
—
Şehit-Gazi Yakını
1
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Bu bölümün diğer seçenekleri

ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. · Türk Dili ve Edebiyatı — aynı bölümün diğer burs/kontenjan seçenekleri.

Sıkça Sorulan Sorular

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 352,62, başarı sıralaması 52.958.

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 30 kişidir.

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program SÖZ puan türü ile tercih edilir.

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili Türkçe.

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı okul birincisi kontenjanı var mı?

Evet, okul birincisi kontenjanı 1 kişidir.

› ANKARA HACI BAYRAM VELİ Ü. Türk Dili ve Edebiyatı 34 yaş üstü kadın kontenjanı var mı?

Evet, 34 yaş üstü kadın kontenjanı 1 kişidir.