KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. logosu
Program Kodu 209710136

Eczacılık (Burslu)

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ Kocaeli · Başiskele
→ Talep stabil

Talep yıllardır dengeli, belirgin değişim yok.

SAY Vakıf Örgün Öğretim Türkçe Ücretsiz 4 yıldır açık
Bölüm öğretim kadrosu: Prof. Dr. 2 · Dr. Öğr. Üyesi 8
2025 Taban Puanı
450,43
2025 Başarı Sırası
45.754
2026 Kontenjanı
6

Yıllara Göre Taban Puanı ve Sıralama

Yıl Taban Puanı Başarı Sırası Kontenjan
2026 6
2025 450,43 45.754 6
2024 431,89 52.711 8
2023 458,12 50.930 4
2022 459,12 48.745 6

Üniversitenin Resmi Sayfaları

Dış bağlantı — üniversitenin resmi sitesi. Ücret ve burs koşulları güncel olarak orada doğrulanmalı.

Doluluk

2025: %100
Kontenjanı doldu

Kontenjanın yıllara göre yüzde kaçının dolduğu. Sürekli açık kalan programlara yerleşmek görece kolaydır.

%100
'22
%100
'23
%100
'24
%100
'25

2024 Tercih Talebi

Kontenjanın 19 katı tercih

Bu programı kaç adayın tercih listesine aldığı ve kaçının üst sıralara yazdığı — sıra barajının ötesinde "ne kadar isteniyor" sinyali. Düşük 1. sıra oranı, çoğunlukla yedek/güvenlik tercihi demektir.

190
Tercih eden aday
8
1. sırasına yazan
%4,2
27
İlk 3 tercihine yazan
%14,2

Üniversite Hakkında

Resmi site ↗
2020
Kuruluş
6 yıllık
4.756
Öğrenci
40
Öğr./akademisyen
düşük = iyi
Kampüs çevresinde ortalama kira · İl · 2026
1+1 22.000 ₺ 2+1 22.800 ₺ 3+1 27.083 ₺

Mezun başarı sıralaması (ÜNİAR): 198. üniversite

Özel Kontenjanlar

Okul Birincisi
1
Şehit-Gazi Yakını
34 Yaş Üstü Kadın

Bu bölüme yerleşebilir misin?

Başarı sıranı gir; Yazsam Gelir Mi? bu programda yerleşme ihtimalini anında hesaplasın.

Yerleşme ihtimalimi hesapla

Bu bölümün diğer seçenekleri

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. · Eczacılık — aynı bölümün diğer burs/kontenjan seçenekleri.

Özel Koşullar

  • Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.
  • Vakıf/KKTC yükseköğretim kurumlarında eğitim ve öğretim ücrete tabidir. Vakıf/KKTC yükseköğretim kurumlarının 2025-2026 eğitim ve öğretim yılına ait öğrenim ücretleri, pilotaj programları için uçuş ücreti ile daha sonraki yıllarda uygulanacak öğrenim ücreti artışına ilişkin bilgiler bu kılavuzun sonunda tablo halinde yer almaktadır. Söz konusu tabloda programların “ücretli” öğrenim ücreti yer almakta olup programın indirim oranına göre ilgili yükseköğretim kurumu tarafından indirim yapılacaktır. Öğrenim ücretlerine KDV dahildir. Pilotaj programı bulunan vakıf/KKTC yükseköğretim kurumlarında pilotaj programında yer alan zorunlu uçuş dersleri yetkili uçuş okulu tarafından sağlanmakta olduğundan bu programa kayıt olan öğrenciler yıllık öğrenim ücretine ek olarak, uçuş ücreti öderler. Pilotaj programına kayıt olan burslu/indirimli öğrenciler için uçuş eğitimi ücreti burs/indirim oranı kadar üniversite tarafından karşılanacaktır. Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti/Yönetim Kurulu tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğrenim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Bazı yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar. Bu durumda olanların tercihlerini yapmadan önce ilgili üniversiteden ayrıntılı bilgi almaları gerekmektedir. Adayların tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir.
  • Eczacılık programlarına; programın, yerleştirme puan türünde başarı sırası 100 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır (genel kontenjan ve diğer kontenjan türleri dâhil.).
  • Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ve bu Kanuna ilişkin yönetmelik hükümleri uyarınca iki gözü görmeyen ve mesleğini icra edebilmesi için mesleğini yapmasına mani iyileşemez bir hastalığı bulunanlar eczacılık mesleğini yapamaz.

Sıkça Sorulan Sorular

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. Eczacılık (Burslu) 2025 taban puanı kaç?

2025 yılı taban puanı 450,43, başarı sıralaması 45.754.

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. Eczacılık (Burslu) kaç kontenjanlı?

2026 genel kontenjanı 6 kişidir.

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. Eczacılık (Burslu) hangi puan türüyle tercih edilir?

Bu program SAY puan türü ile tercih edilir.

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. Eczacılık (Burslu) ücretli mi?

Bu program ücretsizdir.

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. Eczacılık (Burslu) eğitim dili nedir?

Programın eğitim dili Türkçe.

KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ Ü. Eczacılık (Burslu) şehit-gazi yakını kontenjanı var mı?

Evet, şehit ve gazi yakını kontenjanı 1 kişidir.